Dragan Bursać

P.E.N.

Ime i Prezime

Dragan Bursać

Biografija

Dragan Bursać, bosanskohercegovački novinar i kolumnista. Rođen 1975. u Bihaću. Osnovnu školu završio je u Bosanskom Petrovcu, gdje je odrastao.
Profesor filozofije.

2000. godine počinje da radi na Radio Banjaluci.
U periodu od 2007. do 2019. kao novinar i kolumnista radi i saradjuje sa BUKA portalom. Trenutno radi kao stalni kolumnista na portalu Al Jazeera Balkans, Radio Sarajevo i portalu Autonomija.

Nagradjivani novinar. 2018 godine nagradjen je najprestižnijom novinarskom nagradom u Evropi, European Press Prize u kategoriji «Mišljenje».

Takodjer je nagradjivan za novinarski rad sljedecim priznanjima:
2013. Godišnja nagrada UNICEF-a za poseban novinarski doprinos promociji i zaštiti prava djeteta
2014. Novinarska nagrada “Srdjan Aleksić” za kontinuirano izvještavanje o marginalizovanim grupama i razvoju društveno odgovornog novinarstva [3]
2018. Europska Novinska Nagrada (European Press Prize) u kategoriji mišljenje za kolumnu “Treće strijeljanje dječaka Petra iz Konjica” objavljenu na Al Jazeera Balkans.
2018. Godišnja nagrada u kategoriji “Novinar Godine” Društvo Novinara Bosne i Hercegovine

Rad i opus je fokusiran na teme ratnih zlocina na podrucju bivse Jugoslavije, suocavanje sa prosloscu, humanost u ratu.

2018. u Januaru objavljuje svoju prvu knjigu “PTSP Spomenar”
Knjiga kratkih priča fokusira se na period autorovog odrastanja, period rata 1992-1995 i period nakon rata sve do sadasnjosti.
PTSP Spomenar je postala regionalna knjiga, velikog odijeka i uspjeha kako citalacke publike tako i knjizevnih kriticara.
Autor je imao promocije knjige diljem regiona (Beograd, Zagreb, Ljubljana), u inostranstvu Danska, Norveska i Svedska kao i u svim gradovina Bosne i Hercegovine. Od posebnog znacaja, obzirom na tematiku knjige, izdvajaju se promocije u Srebrenici, Kozarcu, Mostaru i Sarajevu.
Predgovor za kjnigu napisao je novinar i kolumnista Bors Dezulovic, kritiku nakon promocije u Sarajevu, diplomata i novinar Zlatko Dizdarevic, novinarka Novosti Ana Becanic, novinar Lupiga portala Ladislav Tomcic, kao i mnogi drugi.
Knjiga PTSP Spomenar je transgeneracijska, opominjujuca i duboko antiratna i kao takva nastavlja da zivi svoje vec trece izdanje.
U februaru 2020, jedna od najvecih prevoditeljica sa ovih porstora, cijenjena profesorica sa HArvards, Ellen Bursac, prevela je PTSP spomenar na engleski jezik. Prevedeni dijelovi knjige objavljeni su u renomiranom literarnom magazinu Harvard univerziteta, dok se izdanje knjige na engleskom jeziku ocekuje sredinom 2021. godine.

Osim PTSP Spomenara, autor je u procesu objavljivanja druge knjige “Čekajući Dylan Doga u Srebrenici”, Vrijeme, Zenica. “Čekajući Dylan Doga u Srebrenici” je knjiga kolumni napisanih u periodu od 2007-2020. Knjiga se fokurisa na tri segmenta: humanost u ratu, djeca žrtve rata i nepresudjeni ratni zločini 92-95. Predgovor napisao Andrej Nikolaidis. Izlazak knjige ocekuje se pocetkom 2021. godine.

Autor živi i radi u Banjaluci.

e-mail

bdraganb@gmail.com